Główny Inspektor Sanitarny oraz Główny Komendant Policji przypominają o przeciwdziałaniu zażywania "dopalaczy" przez dzieci.

Prosimy rodziców o zapoznanie się z treścią listu Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Głównego Policji dotyczącego przeciwdziałania zażywaniu substancji psychoaktywnych przez dzieci.


"Szanowni Państwo,

Drodzy Rodzice,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie dzieci i młodzieży, zwracamy się do Państwa z prośbą i pomoc w przeciwdziałaniu się zjawisku używania substancji psychoaktywnych.


Od sierpnia br. zaczęły w Polsce obowiązywać oraz ustawy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Produkcja, sprzedaż oraz posiadanie nowych substancji psychoaktywnych, zwanych potocznie "dopalaczami", zagrożone jest poważnymi konsekwencjami prawnymi, co ułatwia naszą pracę i m.in. zmniejsza dostępność nowych narkotyków.


Nastąpił spadek liczny przypadków zatruć nowymi narkotykami, jednak w 2018 roku, szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia powodowały  opioidy i kannabinoidy syntetyczne, używane także drogą wziewną za pomocą e-papierosów i donosowych atomizerów.


Naszym celem jest surowe karanie wszystkich, którzy czerpią zyski z produkcji i handlu tymi śmiertelne groźnymi substancjami. Jednak najskuteczniejszą metodą uzyskania poprawy jest radykalne ograniczenie popyta, czyli zmniejszanie zainteresowania używaniem nowych narkotyków przez młodzież, m.in poprzez wpływanie na jej zachowania i trwałe "odejście od brania".


W procesie wychowywania, w oparciu o zaufanie, jakie młodzi ludzie mają do rodziców, przy wsparciu instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, ważne jest uświadomienie destrukcyjnego wpływu substancji psychoaktywnych na osiąganie przez młodego człowieka ważnych celów życiowych, takich jak zdobycie wymarzonego zawodu, nawiązane bliskich relacji i założenie szczęśliwej rodziny. Tym samym uczeń zagrożony uzależnieniem powinien móc liczyć na pomoc ze strony kolegów, rodziców i nauczycieli.


Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Policji są do Państwa dyspozycji.


Główny Inspektor Sanitarny - dr. hab. Jarosław Pinkas

Komendant Główny Policji - gen. insp. dr. Jarosław Szymczyk"Zobacz także

Obszar zagrożony wirusem ptasiej grypy w…

Ptasia grypa na terenie powiatu brzezińs…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Gminie Jeżów świętow…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Dzień Kobiet w Gminie …

Zderzenie dwóch pojazdów na ul. Sienkiew…

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci Żołnie…

Wkrótce szkolenie z zakresu ratownictwa …

Nie masz planów na popołudnia? Sprawdź r…

W piątek w Jeżowie będą świętować Dzień …

Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie wa…

Brzezińska Liga Piłki Nożnej: Zgłoszenia…

[AUDIO] Filip Bajon, reżyser "Balu …

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Groźny wypadek w Dmosinie. Dwa rozbite a…

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na…

[WIDEO, DRASTYCZNE ZDJĘCIA] Makabryczne …

[WIDEO] Startuje kolejna edycja Budżetu …