"Bełchatowskie Mazury z Energią", czyli kiedy kopalnia zamieni się w najgłębsze, polskie jeziora! PGE GiEK ogłosiło konkurs na koncepcję ośrodka

"Bełchatowskie Mazury z Energią", czyli kiedy kopalnia zamieni się w najgłębsze, polski jeziora! PGE GiEK ogłosiło konkurs na koncepcję ośrodka
PGE GiEK

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE ogłasza konkurs pn.: „Bełchatowskie Mazury z Energią", do udziału w którym zaprasza studentów wszystkich roczników studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury, górnictwa oraz ochrony środowiska. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji zagospodarowania terenów pogórniczych Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów po zakończeniu wydobycia.

Prace konkursowe powinny uwzględniać współczesne trendy proekologiczne w ujęciu architektonicznym, sposób powiązania z sąsiednimi terenami, powiązania z zewnętrznym układem komunikacyjnym, a także zaangażowanie zasobów lokalnej społeczności dla funkcjonowania zagospodarowanego terenu, między innymi pod względem miejsc pracy, jak i rekreacji. Twórcy projektów w swoich pracach powinni mieć na uwadze również możliwości wykorzystania oraz produkcji energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych.

- Gdy w Kopalni Bełchatów zakończy się eksploatacja węgla brunatnego, na jej terenie powstaną ogromne i najgłębsze w Polsce jeziora, które będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią" ma pobudzić wyobraźnię studentów z dedykowanych kierunków, którzy z pewnością przedstawią ciekawe koncepcje funkcjonowania w pełni zrekultywowanej Kopalni Bełchatów w nowym, ciekawym otoczeniu – podkreśla Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK.

Na zwycięzców oraz uczelnie, z których wywodzić się będą zwycięzcy, czekają atrakcyjne nagrody:

  • 20 000 PLN dla autora nagrodzonej pracy konkursowej i 10 000 PLN dla uczelni

oraz

  • 10 000 PLN dla autora wyróżnionej pracy konkursowej i 5 000 PLN dla uczelni.

Prace konkursowe można zgłaszać do 20 marca 2023 r.

Więcej informacji na temat konkursu oraz składania prac konkursowych znajduje się na stronie internetowej PGE GiEK, w zakładce CSR – „Bełchatowskie Mazury z Energią".

Źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK.