wersja testowa serwisu

Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała: DARPOL pomaga przy odbudowie wagonu motorowego MBxd2-215

XQHT1940

Pierwszy etap projektu odbudowy wagonu motorowego MBxd2-215 w warsztatach Kolei Rogowskiej nabiera tempa. Firma DARPOL wykonała i przekazała Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych stalowe matryce które pozwolą na wytłoczenie nowych ścian czołowych z wiernie odwzorowanymi charakterystycznymi przetłoczeniami.

Oryginalne ściany czołowe, są tak skorodowane, że ich naprawa nie jest już możliwa. Niezbędne okazało się wykonanie nowych ścian. Z uwagi na fakt że będąca operatorem Kolei Rogowskiej Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych przykłada szczególną uwagę do odwzorowania detali historycznych, odtworzenie tłoczonych ścian czołowych było istotnym aspektem.

- Firma DARPOL jest obecna na polskim rynku kolejowym od ponad 30 lat. Od początku fascynowała nas historia branży, a także działania miłośników kolei i wolontariuszy wkładających całe swoje serce w przedsięwzięcia kultywujące polskie tradycje kolejowe. Dlatego z wielką przyjemnością wsparliśmy inicjatywę odbudowy wagonu dla Kolei Rogowskiej - wskazuje Tomasz Kloska, Dyrektor Handlowy DARPOL. - DARPOL to nie jedyna firma z branży która wsparła nasz projekt. Na początku roku prywatny przewoźnik towarowy FREIGHTLINER PL sfinansował wykonanie tłoczonych ścian bocznych do wagonu - informuje Mateusz Broda koordynujący projekt odbudowy wagonu. Niezwykle cieszy nas to że podmioty z rynku kolejowego chętnie angażują się w projekty dotyczące ochrony zabytków kolejnictwa prowadzone przez naszą fundację – dodaje.

Obecnie na matrycach powstają już pierwsze próbne tłoczenia. Wstępnie spawanie poszycia wagonu planowane jest na koniec bieżącego roku.

Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl - https://zrzutka.pl/z39srd - na materiały do pierwszego etapu odbudowy wagonu.