wersja testowa serwisu

Gmina Rzgów: Wirus uniemożliwia jedną inwestycję

kal1-profil-1585844705
Trwają intensywne roboty przy rowie odpływowym w Kalinku (fot. Włodzimierz Kupisz)

Pomimo wprowadzenia stanu epidemicznego, na razie dopiero jedna inwestycja w gminie Rzgów nie rozpoczęła się, bo wykonawca zawiesił swoją działalność. Chodzi o drugi etap przebudowy drogi w Grodzisku od skrzyżowania z drogą powiatową do granic Rzgowa – poinformował Zbigniew Snelewski, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie.

Tymczasem, łódzka firma oczyszcza rowy odpływowe oraz buduje nowe zjazdy na 900-metrowym odcinku drogi powiatowej 2909E w Kalinku. Ich koszt wyniesie prawie 219 tysięcy złotych, a gwarancję uzgodniono na 5 lat.

Część rowu zostanie zakryta, a do wzmocnienia jego ścian wykorzysta się betonowe płyty ażurowe z odzysku. Na przepustach zostaną użyte rury betonowe, a nawierzchnia przejazdów będzie wybrukowana kostką. Zakres robót obejmuje też przebudowę poboczy gruntowych i umocnienie ich kruszywem. Rozpoczęte parę dni temu prace szybko postępują, a zgodnie z podpisana umową - powinny zakończyć się w czerwcu tego roku.

W Starej Gadce zaawansowane są roboty przy ścieżce rowerowej tworzącej z chodnikiem jeden trakt wzdłuż ul. Czartoryskiego. Z jednej strony aleja połączy ścieżką rowerową od strony Łodzi, a z drugiej dochodzi do ul. Zdrojowej w Starej Gadce.

Nowy odcinek drogi dla jednośladów pozwoli rowerzystom bezpiecznie przemieszczać się na trasie Rzgów - Łódź. Nowinką będzie stacja obsługi rowerów, na której będzie można napompować koła, wyregulować wysokość siodełka czy dokręcić śrubki. Urządzenia i narzędzia będą zamocowane na łańcuchach i linkach, aby nie zostały skradzione. Koszt inwestycji to 1 mln 46 tys. zł.

Niedaleko finiszu znajduje się układanie nowego chodnika z czerwonej kostki brukowej na ul. Głównej w Czyżeminku. Ma długość 647,5 metra i szerokość półtora metra. Wykonawca chciałby dokończyć chodnik przed Wielkanocą. Jednakże, zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową, roboty powinny zakończyć się do końca maja. Koszt robót to 236 tys. zł.

Przekazano plac budowy polegającej na modernizacji ul. Kusocińskiego w Rzgowie na odcinku 488 metrów od ul. Pabianickiej do ul. Reja. Konstrukcja jezdni zostanie zastąpiona nową wraz z chodnikami, zjazdami indywidualnymi z posesji. Powstanie odcinek kanalizacji deszczowej łączący istniejący kanał deszczowy w ul. Kusocińskiego z odbiornikiem istniejącym w ul. Pabianickiej. Prawdopodobnie zaraz po świętach wielkanocnych wykonawca zamknie ruch od Pabianickiej do ul. Reja. Nie spowoduje to większych utrudnień, bo handel w halach zamarł. Inwestycja powinna zakończyć się do końca lipca 2020 r. Jej koszt sięga 1 mln 100 tys. zł.

Taniej, bo około 850 tys. zł ma kosztować utwardzenie ul. Tunelowej w Starowej Górze na odcinku ponad 596 metrów. Walka na przetargu na ten remont była zażarta – w szranki stanęło aż 20 przedsiębiorców! Zwyciężył wykonawca z Brzezin. Zadanie obejmuje stworzenie nawierzchni z płyt betonowych ażurowych oraz z kostki betonowej.

Planowany jest również drenaż francuski, czyli odwodnienie z wykorzystaniem żwirowego wypełnienia rowów. Jezdnia będzie miała szerokość od 3,6 do 5 metrów. Wykonawca zbuduje zjazdy indywidualne z posesji z dojściem do furtki. Plany przewidują wykonanie pobocza oraz 302 metry kwadratowe zieleńców. Tunelowa ma być utwardzona do końca czerwca 2020 r.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz (UM w Rzgowie)

Zobacz zdjęcia: