wersja testowa serwisu

Inscenizacje historyczne w Beleniu i Łowiczu. Pierwsza już w ten weekend

Kopia We wrześniu inscenizacje historyczne w Beleniu i Łowiczu. Poznaliśmy szczegóły

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wojewódzkie inscenizacje bitwy nad Wartą i Bzurą. Będzie im towarzyszyć wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsza rekonstrukcja historyczna nawiązująca do walk o rzekę Wartę odbędzie się 4 września między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą. Początek wydarzenia o godz. 17.00. Będzie to również pierwsza odsłona nowego projektu Urzędu Marszałkowskiego „Łódzkie Pamięta", dzięki któremu mieszkańcy będą mogli w atrakcyjny sposób przypomnieć sobie wydarzenia z historii naszego regionu.

- Tę rekonstrukcję organizował niegdyś powiat zduńskowolski, niestety od dwóch lat ta wspaniała impreza się nie odbywa. Uznaliśmy, że ją przejmiemy i pokażemy państwu dużo szerzej i bardziej efektownie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas briefingu prasowego zapowiadającego projekt.

Tegoroczna rekonstrukcja na terenach Strońska i Belenia będzie bardzo widowiskowa. Duży nacisk położony został na pokaz pirotechniczny. Będzie też więcej pojazdów, wojska i ludności cywilnej. Nie zabraknie też samolotu.

Kolejna inscenizacja organizowana w ramach projektu „Łódzkie Pamięta" odbędzie się 11 września na Starym Rynku w Łowiczu. Początek rekonstrukcji obrony Łowicza przed wojskami niemieckimi zaplanowano na godz. 20.30.

- Przewidujemy odtworzenie nocnego epizodu bitwy o miasto. Walki będą się odbywać w ścisłym centrum, na Starym Rynku. Pokażemy taki moment, kiedy Polacy się wycofują, ludność cywilna ucieka, są niszczone budynki, jest dużo wybuchów, dużo strzelaniny – mówił Michał Kordecki zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, który organizuje rekonstrukcję.

Wydarzenia honorowym patronatem objęli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi