wersja testowa serwisu

Kilkudziesięciu imigrantów zatrzymanych na autostradzie A2. Podróżowali samochodem dostawczym kierowanym przez obywatela Turcji

Kilkudziesięciu imigrantów zatrzymanych na autostradzie A2. Podróżowali samochodem dostawczym kierowanym przez obywatela Turcji
fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi przy wsparciu łódzkiej KAS zatrzymali 29–osobową grupę cudzoziemców, która przedostała się do Polski nielegalnie. Wśród zatrzymanych osób są kobiety i jedno dziecko. Większość z cudzoziemców nie posiadała żadnych dokumentów. W obecnej chwili trwają czynności z cudzoziemcami zmierzające do ustalenia ich tożsamości oraz skąd podróżowali.

Do zdarzenia doszło wczoraj (30 września 2021 roku) w godzinach popołudniowych na trasie A2 na bramkach poboru opłat w miejscowości Sosnowiec (gm. Stryków). Funkcjonariusze Straży Granicznej po uzyskaniu informacji od łódzkiej KAS o tym, że samochodem dostawczym marki Mercedes Sprinter podróżują w ukryciu nielegalni migranci, natychmiast udali się we wskazany rejon. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze Straży Granicznej przystąpili do kontroli legalności pobytu wobec ujawnionych osób.

- Ze wstępnych ustaleń – uzyskanych na podstawie ustnych oświadczeń cudzoziemców oraz wstępnym badaniu lekarskim - wiadomo, że wśród zatrzymanych osób są prawdopodobnie obywatele Iraku oraz Syrii, w tym 18 mężczyzn, 10 kobiet i jedno dziecko. Cudzoziemcy w chwili zatrzymania nie wymagali pomocy medycznej. Obecnie trwają czynności z cudzoziemcami zmierzające do ustalenia ich tożsamości oraz skąd podróżowali - informuje por. SG Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W sprawie został również zatrzymany kierowca Mercedesa Sprintera, 32–letni obywatel Turcji. Jest on podejrzany o udział w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców.

- Wobec wszystkich zatrzymanych osób wdrożono procedurę administracyjną, zmierzającą do zobowiązania ich do powrotu. Przedstawione zostaną im również zarzuty z art. 264 § 2 kk. tj. nielegalnego przekroczenia granicy. Zabezpieczane są także dowody w sprawie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, przede wszystkim trasy podróży cudzoziemców - dodaje por. SG Dagmara Bielec-Janas.

- Nie obyło się bez konsekwencji dla kierującego pojazdem 31-letniego Turka, którego policjanci ukarali mandatem karnym za przewożenie zbyt dużej liczby osób pojazdem do tego nie przeznaczonym. Za to wykroczenie 31-latkowi zostało również zatrzymane prawo jazdy - dodaje kom. Magdalena Nowacka, oficer prasowy KPP w Zgierzu.

W czynnościach funkcjonariuszy Straży Granicznej wspierali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji.

Zobacz film: