Najważniejsze wideo w ebr24

Konferencja prasowa Radnych Sejmiku Woj. Łódzkiego klubu KO. Odnieśli się do uwag, które pojawiły się po ostatniej sesji

5d12842ef0017057687662eb44296234_XL
fot. Adam Staśkiewicz

Wszystko zostało zrobione zgodnie z prawem - mówią radni klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Łódzkiego, odnosząc się do zarzutów opozycji w sprawie powoływania radnych w skład komisji stałych.

Radni KO ustosunkowali się do uwag sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji zwołanej 18 czerwca przed siedzibą sejmiku przy ul. Roosevelta w Łodzi.

- Wszyscy radni zostali powołani do składów komisji zgodnie z regulaminem, zgodnie ze statutem i obowiązującym prawem. Każdy radny jest przypisany do odpowiedniej liczby komisji i każdy będzie mógł pracować - mówił Maciej Sulgan, szef klubu KO.

Radny Wojciech Ziółkowski odniósł się do zarzutu radnych PiS, którzy twierdzili, że mają ograniczoną możliwość pracy na rzecz województwa.

- To oczywiście nieprawda. Każdy został przydzielony do co najmniej jednej komisji. Tak stanowi prawo. Podczas ostatniej sesji radni PiS najwyraźniej nie byli zainteresowani tym, jak będą wyglądać składy komisji, bo w trakcie wyboru składów wyszli. Ponadto mam wrażenie, że sami utrudniają sobie pracę w komisjach, ponieważ po prostu nie przychodzą na posiedzenia - mówił radny Ziółkowski i przytoczył liczby, według których na jedenaście dotychczasowych posiedzeń, tylko we dwóch wzięli udział radni PiS. - Sami możecie państwo wyciągnąć wnioski, jak interesują się pracą na rzecz województwa łódzkiego.

Przewodnicząca sejmiku Małgorzata Grabarczyk zaprezentowała protokoły z prac komisji z poprzedniej kadencji, czyli wtedy gdy PiS miało większość w sejmiku.

- Obrazują one, jak się pracowało do tej pory. Komisje odbywały się przed sesją, były otwierane i zamykane w dziesięć, piętnaście minut. Nie było żadnej merytorycznej pracy - wyliczała. – A przecież podczas posiedzeń każda uchwała powinna być przedyskutowana, opowiedziana. Wszyscy radni powinni wiedzieć, nad czym później debatują podczas sesji. My chcemy wrócić do normalności, do dobrych obyczajów, do tego, jak to powinno wyglądać.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz materiał z konferencji: