"Łącznie zarejestrowano pięć poziomów pochówków", przebudowa wojewódzkiej drogi z niezwykłym odkryciem [Foto]

"Łącznie zarejestrowano pięć poziomów pochówków", przebudowa wojewódzkiej drogi z niezwykłym odkryciem [Foto]
fot. Marcin Biskup

W marcu tego roku ruszyła przebudowa drogi wojewódzkiej 486, w lipcu ekipy drogowców weszły na odcinek traktu zlokalizowany w Działoszynie. I to właśnie w tej miejscowości doszło do odkrycia bardzo niecodziennego znaleziska. Grunt w ciągu drogi skrywa ślady przeszłości - uściślając chodzi o cmentarz, który mógł funkcjonować nawet 300 lat temu!

Teraz fotografiami z przeprowadzonych na placu budowy wykopalisk archeologicznych pochwalił się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Trzeba przyznać, że ujęcia z Działoszyna robią ogromne wrażenie! Jak informują pracujący na miejscu archeolodzy, wykopane ludzkie szczątki nie znalazły się w tym miejscu przypadkowo. Niegdyś w miejscu, gdzie teraz przebiega DW 486 zlokalizowany był przykościelny cmentarz.

- Pierwszy poziom pochówków ujawniono na głębokości 1 m od powierzchni współczesnej nawierzchni, ostatni poziom na głębokości ok. 3 m od poziomu współczesnej nawierzchni. Łącznie zarejestrowano pięć poziomów pochówków. W większości są to pochówki w trumnach - uchwycono relikty trumien zbitych gwoździami. W przypadkach kobiecych grobów zachowały się miedziane siateczki do podtrzymywania włosów na głowie,widoczna na jednym ze zdjęć (zielone ślady na czaszce - przypis red.) - poinformowali w mediach społecznościowych pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Archeolog, który w Działoszynie prowadzi badania ocenił wstępnie, że cmentarz mógł funkcjonować ok. 300 lat temu. 

Dodajmy, że pracownicy łódzkiego WUOZ regularnie dokonują odbiorów badań archeologicznych na tym obszarze.

Zobacz zdjęcia: 

fot. Marcin Biskup