Najważniejsze wideo w ebr24

Łódzkie: Alert RCB dla regionu. "Jeśli możesz, zostań w domu". Czego możemy się spodziewać w pogodzie?

alert_rcb
RCB

Mieszkańcy części Łódzkiego dostają smsy z alertem przed burzami. Dzisiejsza pogoda może być szczególnie dynamiczna w południowo - zachodnich powiatach regionu. Łącznie ostrzeżeniami II stopnia objętych jest osiem powiatów. Dla reszty regionu obowiązuje alert I stopnia. Szczegóły poniżej.

Wiadomości o treści: "Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" docierają do mieszkańców Łódzkiego. Najtrudniejszych warunków mogą się spodziewać mieszańcy powiatów:bełchatowskiego, łaskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego.

Synoptycy z IMGW prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie 50 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie niewykluczony jest także grad. To ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10.00 do 23.00 w piątek, 24 maja 

W reszcie regionu, w których obowiązuje alert I stopnia prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad - to ostrzeżenie obowiązuje od 12.-- do 23.00. 

Alert pogodowy jak się przygotować? Pamiętaj, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.