wersja testowa serwisu

Łowicka Służba Więzienna pomaga w zwalczaniu pandemii

0_0_2100_1710_resize_18ef052427aa6ad073eb85f74301ccfee09ef5b8

Szpitale apelują o oddawanie osocza przez ozdrowieńców z COVID-19. Służba Więzienna odpowiada na apel i organizuje akcję mikołajkową. Począwszy od 7 grudnia, przez tydzień funkcjonariusze i pracownicy z całej Polski oddawać będą osocze i krew. Akcję osobistym nadzorem objął wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Łowiczu włączyli się w ogólnopolską akcję oddawania osocza, którą zainicjował sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś, nadzorujący Służbę Więzienną. Był jednym z pierwszych ministrów, który przechodził Covid. Teraz swoim przykładem zachęca podległych sobie więzienników do oddawania osocza i krwi.

Oddajemy

7 grudnia w ramach akcji #ResortSprawiedliwosciPomaga w całej Polsce funkcjonariusze Służby Więziennej przystąpili do oddawania osocza dla osób chorych na COVID-19. Weźmie w niej udział 674 funkcjonariuszy – 298 odda krew, a 376 odda 240 640 ml osocza i w ten sposób może uratuje życie ok. 1500 osobom chorym na COVID-19. W województwie łódzkim do oddawania osocza przystąpi 34 naszych funkcjonariuszy. Łącznie oddadzą ponad 20 litrów tego płynu. Wśród nich jest m.in. st. sierż. sztab. Jacek Gołaszewski – technik działu kwatermistrzowskiego łowickiej jednostki penitencjarnej, który chorobę przechodził w październiku. Jak sam mówi, był gotowy oddać osocze niezależnie od prowadzonej akcji, ale jej zorganizowanie tylko przyspieszyło jego decyzję w tym zakresie. Jest pierwszym funkcjonariuszem łowickiej jednostki, który to osocze oddał. Następni są już chętni do jego oddawania, wśród nich m.in. kpt. Rafał Czekaj – kierownik działu Kadrowego i Organizacyjno-Prawnego oraz Artur Zdunik z Działu Ewidencji.

Pomagamy

W trudnym okresie pandemii SARS-CoV-2 niezwykle ważna staje się współpraca i wzajemne wsparcie. Funkcjonariusze, którzy pokonali tę chorobę, teraz dzielą się z chorymi najcenniejszym darem i jednocześnie znanym jedynym na nią lekarstwem – swoim osoczem, które zawiera przeciwciała. W jednostkach penitencjarnych województwa łódzkiego ponad 1.700 funkcjonariuszy i pracowników nieustannie dba o nasze bezpieczeństwo. Wielu z nich stale angażuje się w podobne akcje pomocowe, jak choćby w oddawanie krwi.

Tekst i zdjęcia - por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu