Najważniejsze wideo w ebr24

Mieszkańcy gminy Rogów podziękowali za tegoroczne plony

Mieszkańcy gminy Rogów podziękowali za tegoroczne plony

W niedzielę (10 września) na polanie za bursą SGGW w Rogowie odbyły się tradycyjne Dożynki. Na uczestników czekało wiele atrakcji.

Święto Plonów rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej. Następnie nastąpiły uroczyste otwarcie ceremonii dożynek i prezentacja stoisk sołeckich. Nie zabrakło występów artystycznych - przed publicznością zaprezentowali się Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy, Rogowskie talenty, Zespół Krakowiak Band czy gwiazda wieczoru - Milano.

Starostami tegorocznych Dożynek Gminy Rogów byli Radna Rady Gminy Rogów - Małgorzata Lenart oraz Sołtys Sołectwa Rogów - Marek Dudek. Jak zgodnie powiedzieli, była to przyjemność reprezentować gminę Rogów, ale jednocześnie nie zabrakło niewielkiej tremy i stresu.

- Przede wszystkim jest to wielka odpowiedzialność, bo musimy się godnie zaprezentować, jako Starostowie, ale jednocześnie reprezentujemy naszą gminę - powiedziała Małgorzata Lenart. - Jesteśmy zaszczyceni, będą Starostami Dożynek, w których udział bierze tak dużo osób - dodał Marek Dudek.

Udział w uroczystości wzięło wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Cieplucha, Minister-Członek Rady Ministrów Włodzimierz Tomaszewski, Senator RP Krzysztof Kwiatkowski, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusz Ciesielski, Starosta Brzeziński Renata Kobiera, Wicestarosta Ryszard Śliwkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Brzezińskiego Krzysztof Bogdański, Burmistrz Jeżowa Mariusz Guzicki, Wójt Gminy Dmosin Danuta Supera oraz Wójt Gminy Brzeziny Barbara Hojnacka.

Podczas dożynek gminno-parafialnych w Rogowie odbył się pokaz twórczości regionalnej przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Rogów przy OSP Rogów.

- Podobnie, jak inne Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa, w Sołectwie Marianów Rogowski, jako KGW Marianowa Rogowskiego i KGW Rogów przy OSP Rogów, przygotowaliśmy tradycyjne i lokalne smakołyki z owoców i warzyw z terenu gminy Rogów. Dodatkowo udało się pozyskać dofinansowanie z Fundacji Banku Pekao na nowy rodzaj wydarzenia, które idealnie wpisuje się w Dożynki Gminno-Parafialne. Postanowiłyśmy, że zapoznamy mieszkańców gminy Rogów oraz gości, którzy przyjechali na tę uroczystość z naszą działalnością, twórczością - powiedziała EBR24 Agnieszka Szczodrowska-Jerzak, Członek KGW Marianowa Rogowskiego. - Na stoisku można znaleźć wiele ciekawych prac rękodzielniczych, są to m.in. prace szydełkowe, makramy, technika haftu krzyżykowego, czyli wszystko, co stanowi ozdoby w domu lub jest ciekawych prezentem.

KGW Rogów przy OSP Rogów pozyskało na ten cel dofinansowanie z Fundacji Banku Pekao S.A.  Natomiast na stoisku Sołectwa Marianów Rogowski przygotowano potrawy dzięki dofinansowaniu z Fundacji Grupy PERN.

Zobacz zdjęcia: