Mieszkańcy i władze gminy Koluszki troszczą się o lasy. Za nami spotkanie w Nadleśnictwie Brzeziny

432984368_842190391276250_8541464733748799984_n
fot. Marta Dudek-Dziedzic

W siedzibie Nadleśnictwa Brzeziny odbyło się spotkania z Krystyną Lewandowską - Zastępcą Burmistrza Koluszek.

Wizyta spowodowana była troskami mieszkańców naszej okolicy o lasy położone na granicy, pomiędzy gminy Koluszki i gmina i miasta Brzeziny.

- Wyjaśniliśmy, iż prace mają na celu głównie odsłanianie istniejących odnowień oraz prowadzą do przebudowy drzewostanów na gatunki liściaste. Ponadto użytkowanie obejmie tylko pewien procent drzew dojrzałych, będących w wieku rębności. Nie będziemy w tych miejscach prowadzić zrębów zupełnych a wokół zbiorników wodnych i rzeki, zostanie pozostawiona strefa buforowa, gdzie nie będziemy ingerować - mówią przedstawiciele Nadleśnictwa. - Mapy cięć dostępne na stronie Lasy i Obywatele pokazują ten obszar jako "czerwony" objęty użytkowaniem, nie oznacza to jednak, że las zostanie wycięty w całości. Jest to informacja o tym, że na okres obowiązującego Planu Urządzania Lasu wskazane jest użytkowanie rębne np. 30% lub 40 % drzew, które osiągnęły wiek rębności 100-120 lat.

Podczas spotkania przedstawiciele Nadleśnictwa Brzeziny zobowiązali się do stałego kontaktu w tym temacie z lokalnym samorządem.

- Mamy w planie kampanię edukacyjną dla różnych grup społecznych na terenie Koluszek. Chcemy także wykorzystać infrastrukturę i ciekawe miejsca w gminie dla promocji lasów rozdawanie drzewek w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Kolejne ważne sprawy, w których chcemy współpracować to usprawnienie korzystania ze ścieżki rowerowej Koluszki - Redzeń Stary oraz walka z zaśmiecaniem lasów i terenów sąsiednich - podsumowali gospodarze spotkania. 

fot. Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe