wersja testowa serwisu

Nie przestrzegali zakazu i norm czasu pracy. Posypały się mandaty, wstrzymano transporty

Zakazy_lodzkie_ITD_11.11.2020_Nr1
fot. GITD

16 spośród 26 skontrolowanych ciężarówek skontrolowanych przez patrole łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego nie powinno poruszać się w okresie obowiązującego zakazu dla pojazdów i zespołów pojazdów powyżej 12 ton. Kontrole ujawniły również nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem norm czasu pracy kierowców oraz w przewozie towarów niebezpiecznych (ADR).

W środę (11 listopada) na autostradzie A1, A2 i ekspresowej „ósemce" patrole łódzkiej ITD kontrolowały m.in. czy przestrzegany jest zakaz ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Spośród 26 zatrzymanych ciężarówek w 16 przypadkach stwierdzono, że nie powinny w tym czasie poruszać się po drogach publicznych.

Oprócz tego inspektorzy ujawnili, że jeden z kierowców jechał nie rejestrując swojego czasu pracy. Stwierdzili też kilka przypadków nieprzestrzegania norm czasu pracy kierowców, czyli m.in. skrócenie wymaganych odpoczynków oraz brak przerw. Z kolei ciężarówka przewożąca towary niebezpieczne (ADR) nie miała wymaganych tablic, naklejek i napisów. W jednym z pojazdów, należących do zagranicznego przewoźnika, wykryto również niebezpieczną usterkę.

Nieprawidłowe transporty wstrzymano. Kierowcy zostali ukarani mandatami. Wobec przewoźników drogowych oraz osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

źródło: GITD