27 czerwca komisja zakończyła prace i zgodnie z regulaminem podała, które gospodarstwo z danego województwa zakwalifikowało się do etapu centralnego . Wybór był naprawdę trudny , braliśmy pod uwagę porządek i ład w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; w kontekście bezpieczeństwa z wydzieleniem poszczególnych stref w tym np. miejsca dla dzieci i zabaw oraz warunki w jakich przechowywane są zwierzęta – mówi Dyrektor Biura Prewencji Cezary Nobis.
W poniedziałek 7 lipca Centralna Komisja Konkursowa powołana przez prezesa KRUS, ruszyła z wizytacją gospodarstw, które będą rywalizować w finale konkursu. W skład komisji wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim. Oceniany jest między innymi stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, a także maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym, sposób przechowywania i postępowania ze środkami ochrony roślin, paliwami, nawozami i innymi substancjami niebezpiecznymi.
Główny cel to wyłonienie zwycięzcy czyli właściciela najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju oraz przyznanie wyróżnień pozostałym laureatom.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Kasy 22 września tuż po zakończeniu uroczystej gali podsumowującej Konkurs, która odbędzie się w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i rolniczych chorób zawodowych. Rozpowszechnia zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. W tym roku do konkursu zgłosiło się 1 128 gospodarstw rolnych, a w 22 edycjach ponad 25,4 tys.
Nazwiska szesnastu zwycięzców etapu wojewódzkiego:
1. Anna i Paweł Barczewscy z Wilkszyna w województwie dolnośląskim
2. Bożena i Mirosław Łukaszewscy z Arciszewa w województwie kujawskopomorskim
3. Ewa i Piotr Dębińscy z Kierza w województwie lubelskim
4. Krystyna i Sławomir Ślozowscy z Samsonek w województwie lubuskim
5. Renata Żerek z Komorników w województwie łódzkim
6. Renata i Wojciech Kłębkowie z Gruszowa w województwie małopolskim
7. Joanna i Konrad Terlikowscy z Popław w województwie mazowieckim
8. Magdalena i Krzysztof Kałużowie z Łowkowic w województwie opolskim
9. Krystyna i Bogusław Wawrzonkowie z Zasowa w województwie podkarpackim
10. Iwona i Mariusz Walerzakowie ze Srebrnego Borku w województwie podlaskim
11. Danuta i Dariusz Toporkowie z Czeczewa w województwie pomorskim
12. Anna i Roman Fiurowie z Raciborza w województwie śląskim
13. Agnieszka i Robert Radwanowie z Pękosława w województwie świętokrzyskim
14. Małgorzata i Paweł Polichtowie z Nowej Wsi w województwie warmińskomazurskim
15. Beata i Marcin Majnertowie z Kruczyna w województwie wielkopolskim
16. Anna i Witold Rydzkowscy z Tychowa w województwie zachodniopomorskim
Trzymamy kciuki za laureatów i życzymy sukcesu w etapie centralnym Konkursu.
źródło: KRUS