wersja testowa serwisu

Piotrków Trybunalski pamięta o Powstańcach. Uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Piotrków Trybunalski pamięta o Powstańcach. Uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
wikimedia.org/ E.Haneman

1 sierpnia o godz. 17:00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Nierówny bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.

Już tradycyjnie w Piotrkowie Trybunalskim uczcimy pamięć bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 77 laty. W niedzielę punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa rozlegnie się minutowy dźwięk syren alarmowych upamiętniający bohaterskie czyny Powstańców. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Kwiaty złożymy także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot wmurowanej w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki. Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej - informuje miejski portal.

Rowecki został aresztowany przez hitlerowców 30 czerwca 1943 roku i osadzony w połowie lipca w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego.

Przeprowadzone w 2007 roku śledztwo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ustaliło datę śmierci wybitnego piotrkowianina na dni 2-7 sierpnia 1944 roku.