wersja testowa serwisu

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas prac polowych

253-128087_mo7

Wiosna to przede wszystkim czas wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych, a co za tym idzie szereg niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem maszyn rolniczych. Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego apelują o rozsądek i rozwagę podczas wykonywania prac polowych. Szczególną opieką otaczajmy dzieci przebywające w gospodarstwach.

Każdego roku policjanci interweniują w związku z wypadkami, do których dochodzi podczas wykonywania prac polowych i przy obsłudze maszyn rolniczych. Chwila nieuwagi, rutyna czy pośpiech mogą doprowadzić do tragedii. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne i bezpieczne prace zawsze pod nadzorem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku w pobliżu maszyn rolniczych.

Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki. To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych. Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac i uwzględnieniu przerwy na odpoczynek. Ważne są także treściwe posiłki w ciągu dnia. Zdarza się, że rolnicy pracujący przez dłuższy czas w pełnym słońcu bez jedzenia doprowadzają do osłabienia swojego organizmu. Pamiętajmy o wodzie, której w taką pogodę należy pić jak najwięcej.

Policjanci przypominają:

- nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni,
- nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień,
- nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach. Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki,
- nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć. Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę,
- ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie – bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają antypoślizgowej podeszwy.

Zawsze kierujmy się rozsądkiem i rozwagą, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich podczas prac polowych jest najważniejsze!

źródło: KPP Łódź Wschód