Ponad 655 tys. nowoczesnych emerytów z legitymacją w smartfonie

freepik

Ponad 655 tys. osób zdecydowało się na pobranie mLegitymacji – nowoczesnej, elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty, dostępnej na wyciągnięcie ręki poprzez aplikację mObywatel. Najwięcej mLegitymacji było ściągniętych w pierwszym kwartale od ich wprowadzenia (wprowadzono w styczniu 2023 r.), bo ponad 300 tys. Od tego czasu miesięcznie średnio ściąganych jest ok. 27 tys. elektronicznych dokumentów.

mLegitymacja działa jak tradycyjna. Można nią potwierdzić status emeryta czy rencisty i skorzystać 
z przysługujących ulg oraz zniżek. Świadczeniobiorcy mogą posługiwać się dokumentem na własnym urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Wystarczy, że wcześniej zainstalują bezpłatną aplikację mObywatel i po jej uruchomieniu klikną opcję „dodaj dokument", a następnie wskażą na wyświetlonej liście legitymację emeryta-rencisty.

- Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Elektroniczną legitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym. Jest to duża wygoda. Mając legitymację w telefonie nie musimy się stresować tym, że zapomnieliśmy ze sobą zabrać legitymacji w postaci karty. O telefonie zwykle się pamięta, bardziej niż o plastikowej karcie. 

Plastikowa legitmacja tylko na wniosek

Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty wydawana jest wyłącznie na wniosek (formularz ERL) osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem 
z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Z obu dostępnych legitymacji, czyli z wersji elektronicznej i plastikowej seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb