wersja testowa serwisu

Prawie 6 tysięcy e-wizyt w oddziałach ZUS z łódzkiego

e-wizyta

Już blisko 6 tysięcy e-wizyt odbyli klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie łódzkim. Ta forma kontaktu z ZUS-em, cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ przez wideorozmowę z ekspertem ZUS, można załatwić większość spraw w Zakładzie bez konieczności wychodzenia z domu. W całym kraju takich e-wizyt odbyło się już ponad 100 tys.

E-wizytę Zakład wprowadził w październiku 2020 roku, a codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób w całej Polsce. Na terenie województwa łódzkiego najwięcej e-wizyt odbyło się w I Oddziale w Łodzi – ponad 3,3 tys.; następnie w II Oddziale ZUS w Łodzi – ponad 1,3 tys. oraz w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim - ponad 1 tys. Łącznie w całym regionie województwa łódzkiego niemal 6 tys. e-wizyt mamy już za sobą.

Poprzez e-wizytę klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych  (PUE) ZUS. E-wizyty to kolejne nowoczesne narzędzie, wprowadzone w ostatnim czasie, które wpisuje się w szerszą reformę związaną między innymi z automatyzacją i cyfryzacją Zakładu.

- Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Co ważne od lutego 2021 roku klienci mogą umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas blisko sto osób.