wersja testowa serwisu

Program "Być jak Ignacy” w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzezinach

128759882_2157622424372724_4978102209520865709_o
fot. Urząd Miasta Brzeziny

W tym roku szkolnym koło naukowe ,,Ekobadaczy" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Brzezinach pod kierunkiem pani Eweliny Augustowskiej - Katprzyk realizuje program naukowy „Być jak Ignacy".

Jest to program edukacyjny Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, objęty honorowym patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej, którego celem jest:
• promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców,
• popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej,
• kształtowanie postaw patriotycznych,
• promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu.

W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość". Program ma zachęcić do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach jak: energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejno czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

Konkurs składa się z 4 etapów. Każdy etap polega na wykonaniu pracy konkursowej związanej z konkretną tematyką. Uczniowie mogą zdobywać również punkty za wykonywanie dodatkowych zadań na stronie konkursowej.

Uczniowie na spotkaniach koła naukowego w oparciu o eksperymenty, filmy, ćwiczenia i gry interaktywne nieustannie zmierzają się z ciekawą przygodą edukacyjną. Do tej pory w ramach programu dowiedzieli się o energii jądrowej i pochodzącej z przestrzeni kosmicznej, czym jest i jak powstaje prąd, a także jakie są sposoby pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii.

Głównym rezultatem działań koła w ramach pierwszego etapu konkursu było wykonanie makiety EKODOMU zasilanego energią z paneli fotowoltaicznych.

źródło: UM Brzeziny