Rekordowe wsparcie na ratowanie zabytków. Rozdysponowano 13 milionów złotych

Rekordowe wsparcie na ratowanie zabytków. Rozdysponowano 13 milionów złotych
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Aż 97 zabytkowych obiektów na terenie Łódzkiego – kościołów, pałaców, parków – zostanie odnowionych w 2024 roku dzięki dotacjom z budżetu województwa. Na ratowanie zabytków sejmik województwa przeznaczył w tym roku rekordowe 13 milionów złotych.

Lista pereł architektury w Łódzkiem, które, przy wsparciu samorządu województwa, odzyskają w tym roku blask jest długa i są na niej m.in. odbudowywany po pożarze kościół w Mileszkach, parafia św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, gdzie odrestaurowana zostanie kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego, czy kościół św. Mikołaja w Warcie, gdzie będą prowadzone prace konserwatorskie w prezbiterium. Tegoroczna edycja programu „Łódzkie ratuje zabytki" pozwoli także na odnowienie barokowej figury św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie czy na remont zabytkowego dworu w Makowiskach w gm. Pajęczno.

- Naszym obowiązkiem jest dbanie o zachowanie dziedzictwa historii regionu. Zabytki to pomniki przeszłości, które budują naszą tożsamość i musimy dokładać starań, żeby pozostały dla kolejnych pokoleń – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.

Jednym z przykładów zabytków remontowanych przy wsparciu programu jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Witalisa w Starym Waliszewie (pow. łowicki). Parafia otrzymała z budżetu województwa trzy granty w łącznej wysokości 269 tys. zł (lata 2021, 2022 i 2023), które pozwoliły na wymianę 100-letniej drewnianej podłogi. Parafianie, jak podkreśla proboszcz Andrzej Wacławiak, są zachwyceni odrestaurowanym wnętrzem. – Łódzkie ratuje zabytki, bo nasz kościół został uratowany, co mnie, jako proboszcza bardzo cieszy, ale cieszy też parafian, którzy są bardzo zadowoleni – podkreśla ks. Wacławiak.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a maksymalna wysokość dotacji wyniosła 150 tys. zł. Warto podkreślić, że w obecnej kadencji samorządu, sejmik rokrocznie zwiększał kwotę w programie. W 2017 (ostatni rok samorządu poprzedniej kadencji) budżet na ratowanie zabytków wniósł 1 mln 327 tys. zł, a już rok później – 5 mln zł. W kolejnych latach sukcesywnie rósł np. w 2021 to było 6 mln zł, w 2023 – 10 mln zł, a w tym jest o kolejne 3 mln więcej.

Lista udzielonych dotacji znajduje się TUTAJ

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi