wersja testowa serwisu

Rząd wprowadza nowe podatki i podwyższa aktualne. W 2021 roku będziemy musieli zajrzeć głębiej do portfela

Rząd wprowadza nowe podatki i podwyższa aktualne. W 2021 roku będziemy musieli zajrzeć głębiej do portfela

Wiele wskazuje na to, że w 2021 roku będziemy musieli zmierzyć z nowymi podatkami oraz podwyżkami aktualnie obowiązujących. Na co będziemy musieli wydać więcej pieniędzy?

W ostatnich dniach w ogólnopolskich mediach zrobiło się głośno o nowych podatkach, które rząd Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić od stycznia 2021 roku. Na liście znajdują się m.in. podatek cukrowy, podatek "mocowy", podatek handlowy czy podatek od "małpek". Wzrosnąć mają także aktualnie obowiązujące opłaty, w tym abonament RTV, składki ZUS czy podatki lokalne.

"Fakt" przygotował listę danin, które w najbliższym roku obciążą portfele Polaków. Publikujemy ją poniżej:

Podatek cukrowy

Opłata cukrowa ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku i będzie dotyczyć napojów słodzonych. Ma być ona skierowana do producentów i hurtowni dystrybuujących ten towar, jednak nie trudno się domyślić, że automatycznie wzrosną ceny produktów, przez co - przynajmniej po części - to my będziemy musieli zapłacić za nie więcej w sklepach.

Podatek ma być podzielony na dwie części - stałą i zmienną. Ta pierwsza to 50 groszy na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzonej i dodatkowe 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Pieniądze z tej opłaty mają zasilić budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podatek od "małpek"

W tej samej ustawie, co podatek cukrowy zapisany jest także podatek od tzw. "małpek", czyli butelek z alkoholem o pojemności do 300 ml. Ile wyniesie ta opłata i kto ją poniesie?

Jak podaje "Fakt", ma to być 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. W przypadku 100 ml buteleczki wódki 40% będzie to 1 zł, 200 ml 40% - 2 zł, a 250 ml "małpki" wina 14% - 88 groszy. Podatek skierowany jest do przedsiębiorców i sprzedawców, ale z pewnością odbije się on także na konsumentach.

Pieniądze także mają trafić do budżetu NFZ.

Podatek handlowy

W zbliżającym się roku dodatkowe opłaty mają dotknąć także właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych. Podatek ma wynieść 0,8% od przychodu wynoszącego od 17 mln zł do 170 mln zł lub 1,4%. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Mimo apelów ze strony handlowców, rząd nie zamierza zrezygnować z wprowadzenia tej daniny, Handlowcy twierdzą, że w takim przypadków znacznie wzrosnąć mogą ceny, a wiele osób straci pracę.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm praktycznie zlikwidowano ulgę abolicyjną, dzięki której polski podatnik, który pracował za granicami naszego kraju nie musiał płacić podwójnych podatków. Jak podaje "Fakt", z ulgi będzie wciąż można skorzystać, jednak została ona ograniczona do kwoty 1360 zł. W praktyce bardzo mało osób będzie mogła z niej skorzystać.

Podatek CIT od spółek komandytowych 

Aktualnie spółki komandytowe nie są objęte podatkiem CIT, a wspólnicy, którzy posiadają w nich udział zobowiązani są do płacenia podatku liniowego w wysokości 19%. Według "Faktu", rząd chce wprowadzić podatek CIT, aby był on wycelowany w nieuczciwe firmy. gdy podatek wejdzie w życie, spółka najpierw będzie musiała zapłacić podatek CIT, a następnie wspólnicy - PIT.

Podatek "mocowy"

Podatek "mocowy", to nic innego jak wyższe opłaty w gospodarstwach domowych i firmach. Eksperci od energetyki cytowani przez "Fakt" mówią, że nasze rachunki mogą być w każdym miesiącu wyższe o około 10-12 złotych. Wkrótce powinniśmy poznać dokładne dane dotyczące tej podwyżki. Z opłat tych mają być finansowane budowy nowych elektrowni.

Reforma OFE i opłata przekształceniowa

W połowie 2021 roku w życie ma wejść reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak podaje "Fakt", OFE mają zostać przekształcone w nowe Indywidualne Konta Emerytalne. Polacy będą mieli możliwość wyboru - przesłanie pieniędzy z OFE na IKE będzie wiązało się z "opłatą przekształceniową" wynosząca 15% wartości zgromadzonych środków na koncie w OFE lub przelanie pieniędzy na konto ZUS. W tym drugim przypadków będzie się to wiązało z opłaceniem podatku PIT.

Wyższy abonament RTV

Od 2021 roku będziemy musieli zapłacić większą opłatę abonamentową na korzystanie z telewizora lub radia. Nowa stawka ma wynosić 24,50 zł.

Wyższe składki ZUS

Wyższe opłaty do ZUS będą musieli wnosić także przedsiębiorcy. Aktualnie nie wiadomo o ile wzrosną składki, ponieważ mamy je poznać dopiero w styczniu, ale może to być około kilkunastu złotych.

Wyższe opłaty lokalne

"Fakt" zaznacza, że wzrosnąć mogą także podatki lokalne. Według informacji dziennika, może chodzić o podatek od psa, podatek od nieruchomości, opłatę targową czy opłatę uzdrowiskową.