wersja testowa serwisu

Skuteczna ochrona ofiar, w życie weszła ustawa antyprzemocowa. Sprawca przemocy natychmiast opuści mieszkanie

Skuteczna ochrona ofiar, w życie weszła ustawa antyprzemocowa. Sprawca przemocy natychmiast opuści mieszkanie

W życie weszła ustawa antyprzemocowa, dzięki której sprawcy przemocy domowej mają być usuwani z mieszkania, w którym do niej doszło. 

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, pomoc do potrzebujących ma docierać natychmiast, a nie jak miało to miejsce do tej pory - po kilku tygodniach lub miesiącach.

- Wprowadzając nowe przepisy, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że można działać skutecznie bez całej warstwy ideologicznej, która jest zawarta w Konwencji Stambulskiej. Ta ideologia szkodzi, a nie pomaga w rozwiązywaniu konkretnych problemów ofiar przemocy. To nie religia czy tradycja danego kraju są przyczynami przemocy w rodzinie. To zwykle alkohol, narkotyki czy dopalacze stanowią jej źródło – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Nowa ustawa mówi, że sprawca przemocy zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie zostanie odizolowanych od swoich ofiar i opuści mieszkanie. Zarządzić to może policja, która otrzymała nowe uprawnienia

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, nakaz opuszczenia mieszkania wobec sprawcy przemocy będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie winnego, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Funkcjonariusze policji - wobec sprawcy - będą mogli także wydać zakaz zbliżania się do ofiar na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia tego czasu oraz do ich miejsca zamieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Dodatkowo policjanci mają być zobowiązani do sprawdzania czy sprawca stosuje się do tych sankcji.

Nowa ustawa przewiduje także szybki przebieg postępowania sądowego, które będzie trwać maksymalnie miesiąc. Ma to być możliwe m.in. dzięki temu, że pisma procesowe będą także doręczane przez policję, które funkcjonariusze będą zobowiązani do udzielania sądowi wszelkiej pomocy niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy.