wersja testowa serwisu

Szczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków. Umowy na ich zakup zostały podpisane

6575
Już wkrótce do Polski trafią szczepionki na Covid-19. Podpisano już stosowane umowy. Jak podkreślają rządzący, będą one darmowe i dobrowolne.

Umowy zostały podpisane z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Teraz należy czekać na ich zatwierdzenie przez europejskie instytucji. Gdy to się stanie, do Polski trafi ponad 45 mln dawek szczepionki. Aktualnie trwają prace nad utworzeniem Rządowej Strategii Szczepień. Rada Ministrów mają przyjąć po konsultacjach w połowie grudnia.

Jak czytamy na stronach rządowych, w pierwszej kolejności ze szczepionek będą mogli skorzystać pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Proces szczepień

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?

  1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

W piątek, 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:

  • stacjonarnie w placówkach POZ;
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia zostanie uruchomiona specjalną infolinia. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

źródło: gov.pl