Najważniejsze wideo w ebr24

Szkolenie wojskowe start! Blisko 80 osób stawiło się w koszarach i przygotowuje się do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej [Foto]

Szkolenie wojskowe start! Blisko 80 osób rozpoczęło szkolenie do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej [Foto]
9 ŁBOT

Wrzesień kojarzy się przede wszystkim z rozpoczęciem nauki w szkołach. Dla blisko 80 – ciu osób oznacza rozpoczęcie nauki, ale wojskowego rzemiosła – 1 września rozpoczęło się kolejne szkolenie podstawowe dla ochotników do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Bramę koszar w Łasku przekroczyło 1 września blisko 80 osób, które zdecydowały się założyć oliwkowy beret i mundur żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Są to mieszkańcy województwa łódzkiego, m. in. z Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Łodzi, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Łęczycy, Zgierza, Sieradza i Brzezin.

- Przez najbliższe 16 dni w koszarach będą uczyć się żołnierskiego rzemiosła, m.in.:podstaw terenoznawstwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw strzelectwa, pierwszej pomocy i żołnierskiej musztry. Po zakończonej nauce czeka ich egzamin- pętla taktyczna. Finałem będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 16 września br. w Poddębicach - wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 ŁBOT.

- Zdecydowałem się wstąpić do wojska by kontynuować swoją służbę Ojczyźnie. Najpierw czyniłem to poprzez harcerstwo, a dziś widzę swoje miejsce w Wojskach Obrony Terytorialnej. Spodziewam się, że szkolenie pozwoli mi się rozwinąć, poszerzyć swoją wiedzę oraz, że poprawię moją kondycję fizyczną – mówi 18-letni Aleksander, uczeń technikum, który wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej złożył kilka dni po swoich osiemnastych urodzinach.

Wśród rekrutów są m. in.: pełnoletni uczniowie i studenci, pracownicy wojska, instruktor sportu, elektryk oraz nauczyciel.

Następne i zarazem ostatnie w tym roku szkolenie dla nowych ochotników do 9ŁBOT odbędzie się 17 listopada br. 

Aby złożyć wniosek skontaktuj się z żołnierzami-rekruterami WOT poprzez stronę: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub odwiedź Wojskowe Centrum Rekrutacji (w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu lub Tomaszowie Mazowieckim).