wersja testowa serwisu

150 łódzkich "terytorialsów" na wodnej przeprawie! Zobacz jak ćwiczyli na Zalewie Sulejowskim

terytorialsi
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

Trwające wakacje nie dla wszystkich oznaczają czas wypoczynku. W miniony weekend 150 żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się nad Zalewem Sulejowskim.

Terytorialsi z 91 batalionu lekkiej piechoty w ramach szkolenia rotacyjnego realizowali przeprawę wodną przez Zalew Sulejowski. Na drugi brzeg na łodziach i pontonach przerzucona została kompania lekkiej piechoty wraz z elementami logistycznymi – sprzętem, bronią, racjami żywnościowymi. W drugim etapie ćwiczeń żołnierze mieli za zadanie wykonać szereg zadań taktycznych, m. in. marsz ubezpieczony i tzw. bytowanie w terenie leśnym.

- Podczas tego szkolenia duży nacisk był na stronę praktyczną. Ćwiczyliśmy wchodzenie na łódź desantową i ponton. Uczyliśmy się jak się asekurować i jak umocować sprzęt w czasie przeprawy wodnej – opowiada szer. Maciej Daniłowicz z 91blp w Zgierzu.

Przeprawę zabezpieczała Straż Pożarna z Piotrkowa Trybunalskiego. Jak informuje Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończenie wakacji również zapowiada się intensywnie dla łódzkich terytorialsów.

- 27 sierpnia rozpoczyna się kolejne szkolenie podstawowe dla nowych ochotników. A już 30 sierpnia terytorialsi rozpoczynają szkolenie poligonowe w Toruniu, które raz w roku musi odbyć każdy żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową - informuje Małgorzata Glińska.