Słoneczna aura zachęca do spacerów? Nie polecamy! Jakoś powietrza w Brzezinach jest bardzo słaba. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o "ekstremalnie dużym zanieczyszczeniu" powietrza!
Na profilu "Brzeziny bez cenzury" pojawiły się skany wyników pomiarów jakości powietrza z dwóch stacji zlokalizowanych na terenie miasta. Z danych zebranych na ulicach: Reformackiej i Tulipanowej wynika, że normy zostały przekroczone wielokrotnie.
Poziomy alarmowe zaczynają się od 150 µg/m3, natomiast pomiary w Brzezinach wskazywały na 361 i 270 µg/m3.
Szczegóły:
Bardzo mroźna noc i bardzo rześki dzień powodują, że „podkręcamy" piece w domach, chętniej korzystamy też z kominków. Skutek w jakości powietrza widać momentalnie – miejscami jest ona określana jako fatalna.
Co to jest PM 10?
Pod tym skrótem kryje się informacja o zawieszonych w powietrzu cząsteczkach o średnicy przekraczającej wielkość 10 mikrometrów. To czego nie widzimy gołym okiem jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego układu oddechowego. W skład PM10 mogą wchodzić takie toksyczne substancje jak: benzopireny, furany czy dioksyny. Występowanie tego rodzaju pyłu jest związane m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.
Co zalecają specjaliści?
Jak informują służby, fatalna jakość powietrza z bardzo wysokim stężeniem pyłu PM 10 powinna zmusić nas do ograniczenia wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Służby zalecają zostać w domach. Najbardziej narażone na niekorzystne działanie smogu grupy ludności to: osoby chore na choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia, osoby wieku podeszłym, dzieci, kobiety w ciąży.
W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:
poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy);
poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).
Aktualnie na terenie Brzezin jakość powietrza nieco się poprawiła, jednak nadal określana jest jako "średnia" czy "słaba".
Szczegóły: