We wtorek, 8 lipca, w godzinach popołudniowych, wojewoda łódzki Dorota Ryl podjęła decyzję o prewencyjnej ewakuacji obozów harcerskich i młodzieżowych. Łącznie tą procedurą objęto ponad tysiąc uczestników letniego wypoczynku. Sytuacja pogodowa w regionie jest monitorowana na bieżąco, a wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo działają w trybie pełnej gotowości.
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i burzami, wojewoda łódzki Dorota Ryl we wtorek popołudniu zarządziła ewakuację 16 obozów młodzieżowych rozbitych pod namiotami na terenie województwa.
– Ewakuacja ma charakter prewencyjny: ze względu na zagrożenie ulewnymi deszczami wypoczywająca pod namiotami młodzież zostanie przeniesiona pod dach, m.in. do świetlic gminnych, budynków szkolnych– podały służby Wojewody.
Ewakuacją objęto ponad 1000 uczestników w siedmiu powiatach Łódzkiego. Akcję zakończono sukcesem – jak poinformowała wieczorem policja województwa łódzkiego.
🚨🚨🚨 AKTUALIZACJA
— Łódzka Policja (@policja_lodzka) July 8, 2025
👮Policjanci i przedstawiciele innych służb bezpiecznie ewakuowali uczestników obozów w powiatach:
piotrkowskim, tomaszowskim, rawskim, wieluńskim, pabianickim, pajęczańskim i zgierskim.
Dzieci i opiekunowie trafili do bezpiecznych miejsc.
Zachowajcie…
Gotowość służb i wsparcie z Pomorza
W nocy z wtorku na środę (8/9 lipca), Państwowa Straż Pożarna skierowała siły i środki z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego do działań ratowniczych na południu Polski. W rejon województwa łódzkiego dotarło 141 strażaków i 46 pojazdów, przegrupowanych do Ośrodka Szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej PSP w Sieradzu.
Wieczorem we wtorek, Dorota Ryl zwołała Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. starostowie wszystkich powiatów oraz przedstawiciele wszystkich służb.
- Chciałabym uspokoić mieszkańców województwa łódzkiego: wszyscy, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zostali postawieni w stan najwyższej gotowości. W każdym powiecie i w każdej gminie zespoły zarządzania kryzysowego pracują 24 godziny na dobę. Najważniejsze jest dotarcie do mieszkańców z informacją o możliwym zagrożeniu - powiedziała wojewoda na briefingu prasowym.
Aktualna sytuacja – dane na wtorek wieczór
Jak poinformował Tobiasz Puchalski, dyrektor Biura Wojewody, na godzinę 22:00 we wtorek:
Służby pozostają w pełnej gotowości, a wszystkie miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży są na bieżąco monitorowane.
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW - alerty jeszcze przez 24 godziny!
Ostrzeżenie najwyższego, 3. stopnia przed ulewami objęte są powiaty:
Najwyższy alert obowiązujeod 20:00 8 lipca do godziny 08:00 w czwartek, 10 lipca. Według prognoz synoptyków IMGW w powiatach objętych czerwonym alertem: suma opadów ma wynieść od 80 do 100 mm, miejscami nawet do 140 mm.
Niższym, I stopniem ostrzeżenia objęte zostały powiaty:poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski. W tym przypadku alert żółty wydano do godziny 20:00 dnia 9 lipca. W tych rejonach prognozowana suma opadów to 20–45 mm; opady umiarkowane i przelotne.
Działania zapobiegawcze i apel do mieszkańców
W ramach przygotowań do ewentualnych sytuacji kryzysowych, Wody Polskie prowadzą kontrole udrożnienia cieków wodnych – zwłaszcza tam, gdzie wcześniej występowały rozlewiska. Największe zbiorniki – Jeziorsko i Zalew Sulejowski – są przygotowane na przyjęcie większych ilości wody.
- Bądźcie Państwo ostrożni, reagujcie na wszystkie komunikaty służb, a w razie burzy lub ulewy szukajmy bezpiecznych miejsc, na pewno nie nad wodą czy pod namiotem – apeluje wojewoda Dorota Ryl.
Co dalej?
Dopóki alerty IMGW są aktywne, wszystkie służby pozostają w gotowości i utrzymują ścisły kontakt w ramach sztabów kryzysowych. Jeśli prognozy się potwierdzą i sytuacja ustabilizuje się po czwartku (10 lipca), zaplanowano odprawę podsumowującą z udziałem wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
Gdzie szukać informacji?
Mieszkańcy województwa łódzkiego proszeni są o śledzenie internetowych kanałów informacyjnych wojewody łódzkiego oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, aby być na bieżąco z sytuacją pogodową i komunikatami służb.