wersja testowa serwisu

W powiecie opoczyńskim powstaną dwa Punkty Masowych Szczepień przeciwko Covid-19

vaccine-5895477_960_720

W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw Covid–19 dostarczanych do Polski, niezbędne okazało się zwiększenie potencjału szczepień powszechnych. Tylko w kwietniu br. Polska ma otrzymać ok. 7mln dawek szczepionek.

W Powiecie Opoczyńskim powstaną dwa dodatkowe nowe (PSM) w ramach Narodowego Programu Szczepień. Pierwszy w Opocznie, a drugi w Drzewicy. Zarząd Powiatu zgłosił zapotrzebowanie do Wojewody Łódzkiego na 700 szczepionek dziennie na obydwa punkty.

- Pragniemy zaznaczyć, że dotychczasowe punkty szczepień, których w powiecie opoczyńskim jest 13, będą działały bez zmian zgodnie z przyjętym harmonogramem zarejestrowanych osób zgłoszonych do szczepień. Niewykluczone, że ilość wykonywanych szczepień w tych punktach będzie stopniowo zwiększana. To oczywiście zależy od dostępności szczepionek - informują przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opocznie.

Jednostką, której Starosta Opoczyński zlecił organizację obydwu nowych Punktów Szczepień Masowych jest Szpital Powiatowy w Opocznie.

- Oczywiście działamy razem i wspólnie staramy się, aby zapewnić mieszkańcom gwarancję wysokiej jakości obsługi pacjentów. Współpracujemy też z Posłem na Sejm RP Robertem Telusem, Burmistrzem Drzewicy i innymi samorządowcami, którzy pragną się zaangażować - dodają władze powiatu.

Aktualnie trwa organizacja tych masowych punktów, kompletowanie kadry medycznej, która będzie stanowić zespoły szczepień, organizacja wyposażenia i określanie sposobu zarządzania procesem szczepień.

- Nade wszystko ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo epidemiologiczne, gdyż wciąż utrzymują się wysokie wskaźniki zachorowalności, dlatego postanowiliśmy, że te nowe Punkty Szczepień Masowych będą w miejscach, w których nie jest prowadzona działalność medyczna - podkreślają przedstawiciele Starostwa.

Sytuacja jest dynamiczna, gdyż masowe szczepienia powinny rozpocząć się już 19 kwietnia br.

Wskazania są takie, aby osoby po 60 roku życia oraz te, ze szczególną sytuacją zdrowotną rejestrowały się do szczepień do dotychczas istniejących punktów, w których będzie obecny lekarz.

Związane jest to z tym, że z uwagi na niewystarczającą dostępność lekarzy w Punktach Szczepień Masowych nie będzie możliwe przeprowadzenie badania lekarskiego przed szczepieniem, lecz pacjent zobowiązany będzie do wypełnienia formularza potwierdzającego brak przeciwskazań do szczepienia.