wersja testowa serwisu

Wykład "Bezpieczny senior, bezpieczny pieszy - kieruj się rozsądkiem" dla słuchaczy UTW w Brzezinach za nami

Wykład "Bezpieczny senior, bezpieczny pieszy - kieruj się rozsądkiem" dla słuchaczy UTW w Brzezinach za nami

W dniu 13 listopada 2019 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Brzezińskiego wysłuchali wykładu pt.: „Bezpieczny senior, Bezpieczny pieszy, Kieruj się rozsądkiem". Wykład został odsłuchany przez ponad trzydziestu słuchaczy UTW. Tradycyjnie w wykładzie udział wzięła Pani Renata Kobiera - Starosta Brzeziński, a spotkanie poprowadził podinsp. Piotr Kryźba z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach.

Wykład składał się z czerech bloków tematycznych:

  1. W świetle statystyk,
  2. Bezpieczny pieszy,
  3. Odblaski ratują życie,
  4. Na wszelki wypadek.

W pierwszej części wykładu zostały przedstawione niechlubne statystyki: co 51 minut dochodzi w Polsce do wypadku z udziałem pieszych, co 7 godzin pieszy traci życie w wypadku drogowym. Najbardziej zagrożoną grupę stanowią seniorzy, aż 33,2% ofiar śmiertelnych to osoby w wieku 60+. Najbardziej niebezpieczną porą roku jest jesień i zima, a porą dnia – wieczór. Wykładowca apelował o szczególne zachowanie bezpieczeństwa w tym okresie, gdy aura nie sprzyja koncentracji na drodze.

W dalszej części wykładu przypomniano podstawowe zasady zachowania pieszych na drodze. Zwracano szczególną uwagę na zakaz korzystania z telefonów komórkowych w trakcie przechodzenia przez jezdnię i używanie okularów oraz aparatów słuchowych jeżeli są ku temu wskazania.

Zachęcano do używania elementów odblaskowych, dzięki którym pieszy jest bardziej widoczny na drodze. Z prezentacji słuchacze dowiedzieli się, że korzystając z elementów odblaskowych postać pieszego widoczna jest dla kierowcy już z odległości 300 metrów.

Przypomniano słuchaczom zasady zgłaszania przypadków zagrożenia życia na numer alarmowy 112. Wykładowca wyjaśnił zasadę przekazywania informacji poprzez numer ICE, ICE jest skrótem od angielskiego wyrażenia „w nagłym wypadku" i polega na wprowadzeniu w telefonie kontaktu do najbliższej osoby, aby lekarz lub ratownik medyczny mógł się z nią skontaktować w przypadkach utraty przytomności przez osobę poszkodowaną.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zgodnie stwierdzili, że nigdy zbyt wiele informacji na temat bezpieczeństwa i kolejny wykład na UTW przeprowadzony przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji jest niesłychanie przydatny i interesujący.