Zasięg Brzezińskiej Ligi Piłki Nożnej wystrzelił. Skąd pochodzą drużyny i zawodnicy?

mapa-lodzkiego

Brzezińska Liga Piłki Nożnej z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Kiedy w 2013 r. projekt wystartował w formie lokalnej, osiedlowej ligi, raczej nikt nie spodziewał się, że rozgrywki zyskają aż tak dużą popularność poza granicami Brzezin. A jednak, dziś, po prawie 8 latach przeważająca część zawodników BLPN pochodzi spoza Brzezin. Skąd są poszczególni zawodnicy i drużyny? Który z zespołów jest najbardziej "brzeziński"?

W 2021 r. do gry zgłosiło się 15 drużyn, z czego aż 6 nowych. Wszystkie debiutujące drużyny reprezentują miejscowości inne niż Brzeziny. Niezniszczalni Team to zespół z Łęczycy (powiat łęczycki), czyli północno-zachodniego krańca województwa łódzkiego. Prostrovia to drużyna z siedzibą w Zgierzu (powiat zgierski). RTS Czerwonka reprezentuje miejscowość o tej samej nazwie, która położona jest w gm. Żelechlinek (powiat tomaszowski). Wszystkie te miejscowości "debiutują" na łamach Brzezińskiej Ligi.

Kolejny debiutant, Happy Meal, to wzmocniona drużyna Ciamciaramciam, która występowała w BLPN w poprzednich dwóch sezonach. Zawodnicy wchodzący w jej skład pochodzą z Koluszek, Rogowa, Dmosina, Woli Cyrusowej oraz Jeżowa. Pozostała dwójka debiutantów, czyli Company of Brothers oraz Lumumby Łódź, pochodzi ze stolicy naszego województwa. Dzięki nim, liczba łódzkich drużyn wzrosła z 2 do 4 - dotychczas Łódź reprezentowali: JRK Meble oraz FC Jarrones. 

Wartym odnotowania jest także fakt związany z Lumumby Łódź. To pierwsza w historii Brzezińskiej Ligi drużyna złożona w stu procentach z obcokrajowców. W skład tej drużyny wchodzi 24 Ukraińców oraz 1 Kirgistańczyk.

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe 9 drużyn, które znamy już z poprzednich sezonów BLPN, wygląda to następująco: wcześniej wspomniane JRK Meble (mistrz z 2019 r. i wicemistrz z 2020 r.) oraz FC Jarrones to drużyny z Łodzi. Ubiegłoroczni brązowi medaliści, Grube Wióry, w swoich szeregach zrzeszają piłkarzy z Byszew, Nowosolnej, Janowa, Strykowa, Łodzi i Brzezin. Prawie tak samo niejednorodna jest występująca od 2. sezonu (2014) Zielona Strona Mocy - "przewijają się" tam m.in. Brzeziny, Henryków, Dąbrówka Duża, Dmosin, Marianów Kołacki, Jabłonów, Zacywilki, Kołacinek, Polik, Witkowice oraz odległy Tomaszów Mazowiecki. Również aktualni mistrzowie, Red Devils, reprezentują kilka miejscowości - Brzeziny, Andrespol i Justynów. Wreszcie w skład Turbo Team wchodzą zawodnicy głównie z Koluszek, ale także z Żakowic, Gałkówka, Łodzi oraz Rogowa.

Pozostała trójka drużyn wygląda na bardziej monolityczne w tej kategorii. W szeregach Misi znajdziemy zawodników głównie z Brzezin oraz kilku z Jeżowa. Jednak dwie najbardziej jednorodne a przy okazji "brzezińskie" drużyny to Wybrzeże Klatki Schodowej oraz najstarszy zespół Ligi - OKS. Jeśli chodzi o WKS, 15 z 18 zawodników pochodzi z Brzezin. W składzie OKS jest to 13 z 16 zawodników.

Patrząc na mapę województwa łódzkiego widać wyraźnie, że Brzezińska Liga już dawno przestała mieć charakter lokalny. Pomijając sąsiednie wsie i miejscowości, widać wyraźnie, że zasięg rozgrywek jest już znacznie dalszy. Powiaty, z których pochodzą piłkarze i drużyny to: brzeziński, łódzki wschodni, łódzki, zgierski, łęczycki, tomaszowski, rawski, skierniewicki. Łódź, Stryków, Czerwonka, Zgierz, Tomaszów Mazowiecki, Łęczyca - zawodnicy z tych, a także wielu innych zakątków województwa łódzkiego zdecydowali, że to właśnie w Brzezinach chcą rozwijać piłkarską pasję. Dla wielu z nich dojazd trwa dłużej niż sam mecz - to ogromny dowód na jakość Brzezińskiej Ligi Piłki Nożnej.

Autor: Mateusz Cieslak