wersja testowa serwisu

[ZDJĘCIA] "Czad i ogień realnym zagrożeniem" - za nami konferencja poświęcona bezpieczeństwu

czujka-2019-3

23 października 2019 roku w ramach powiatowej akcji edukacyjno – informacyjnej „Czad i ogień realnym zagrożeniem" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach odbył się wykład poświęcony szeroko rozumianemu bezpieczeństwu pożarowemu skierowany dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Brzezińskiego.

Wykład poprowadził mł. asp. Krzysztof Bogdański, starszy inspektor sztabowy w Wydziale Kontrolno-Rozpoznawczym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach. Prelekcji wysłuchali również st. bryg. Dariusz Guzek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach, Renata Kobiera, starosta brzeziński, Ryszard Śliwkiewicz, wicestarosta brzeziński.

Wykład podzielono na trzy części: pierwsza poświęcona była zagadnieniom związanym z rozpoczynającym się właśnie sezonem grzewczym i zagrożeniami z nim związanymi, takimi jak pożary czy zatrucia tlenkiem węgla, kolejny blok tematyczny to prawidłowa eksploatacja 11-kilogramowych butli z gazem propan-butan i zagrożenia z nimi związane, trzecia część wykładu poświęcona została zagrożeniom pożarowym w kuchni i bezpieczeństwu podczas przyrządzania posiłków. Podczas wykładu rozdano materiały informacyjno-edukacyjne oraz rozlosowano zakupione przez Starostwo Powiatowe w Brzezinach czujki dymu i czadu oraz spray gaśniczy.

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu, dlatego też tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w wykładzie i zainteresowanie się tematyką poprawy własnego bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że takie spotkania zaowocują poprawą bezpieczeństwa mieszkańców powiatu brzezińskiego.

Opracowanie: mł. asp. Krzysztof Bogdański KP PSP Brzeziny

Zdjęcia: Barbara Zdziarska KP PSP Brzeziny

...

Lista aktualności - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Strona Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - informacje na temat KGPSP, aktualności, kształcenie, prewencja, prawo, sport, porady