wersja testowa serwisu

Znika plac po dworcu PKS! Powstanie tu... wielorodzinny budynek

109673576_604978346819648_315959350650525368_n

Teren po byłym dworcu PKS przestanie straszyć! Właśnie zmienia się w wielki plac budowy. TBS Złotnicki po dwóch latach przygotowań przekazał go firmie, która zbuduje tu wielorodzinny budynek. Lokatorzy odbiorą klucze zimą 2022-2023 r.

Ruszyła budowa budynku wielorodzinnego przy ulicy Juliusza 5-6, na terenie byłego dworca PKS w centrum Zduńskiej Woli. – By rozpocząć prace, potrzeba było aż dwóch lat żmudnych przygotowań. Musieliśmy uregulować kwestie prawne, znaleźć źródło finansowania inwestycji, stworzyć projekty architektoniczne i wybrać wykonawcę bloku. Firma, która wygrała przetarg, musiała ponadto uzyskać pozwolenie budowlane i poczekać aż się uprawomocni – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Za chwilę mieszkańcy zauważą pierwsze efekty tej mrówczej, biurokratycznej pracy – dodaje. TBS Złotnicki przekazał właśnie plac budowy firmie ZAB Bud, która wygrodziła już teren i przystępuje do pierwszych prac ziemnych. Budowę ma skończyć na przełomie 2022 i 2023 r.

Na działce po dworcu PKS stanie trzykondygnacyjny budynek w kształcie litery U. Znajdzie się w nim 38 mieszkań. Ich rozkład zaplanowano tak, by odpowiadały potrzebom młodych małżeństw i wielodzietnych rodzin, ale też singli. Dwa lokale będą w szczególny sposób dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Większość mieszkań będzie miała przestronne balkony. Od strony dziedzińca powstanie zieleniec z ławkami, a od ulicy Juliusza – miejsce na sklepy i salony usługowe. Dookoła budynku budowlańcy wytyczą tyle miejsc parkingowych, ile zaprojektowano mieszkań.

Blok przy ulicy Juliusza powstaje w ramach budownictwa społecznego. Co to oznacza? – Zamieszkają tu osoby, które mają stabilne dochody, zbyt niskie jednak, by mogły kupić mieszkanie na rynku komercyjnym, a więc od developera. W miesięcznym czynszu, który będą płacić do TBS-u, zawarta będzie minimalna, niskooprocentowana rata za lokal. Zatem po 20-30 latach staną się jego właścicielami. To szansa dla tych zduńskowolan, którym bank, pomimo stałego zatrudnienia, odmawia udzielania kredytu na zakup nieruchomości – wyjaśnia Konrad Pokora.

TBS w porozumieniu z urzędem miasta opracowuje kryteria, według których oceniane będą wnioski o skorzystanie z oferty mieszkań przy ul. Juliusza. – Postaramy się ogłosić je w pierwszych miesiącach 2022 r. Już dziś zachęcam młodych zduńskowolan do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Zapraszam do składania wniosków! – mówi prezydent Pokora.

Budowa bloku na terenie po PKS to nie jedyna, duża inwestycja mieszkaniowa w Zduńskiej Woli. Pod koniec października br. prace przy ulicy Mieczysława Karłowicza rozpoczął Royal Sail Investment Group. Developer dwa lata temu kupił od miasta działkę. Buduje tu dwa pięciokondygnacyjne bloki, które pomieszczą 84 mieszkania. Firma ma też w planach inwestycję przy ulicy Stefana Żeromskiego, gdzie oddać chce aż 180 lokali.

Zduńskowolanom, którzy wolą zamieszkać w domu jednorodzinnym, urząd miasta sprzedaje natomiast miejskie działki budowlane. W otwartych przetargach w 2021 r. nabywców znalazło dwanaście parcel, wytyczonych między ulicami Tenisową i Saneczkową w Karsznicach. – Cieszymy się, że młodzi ludzie zamierzają wybudować w Zduńskiej Woli swoje domu i związać z naszym miastem swoją przyszłość – zauważa Konrad Pokora. – Sprzedaż działek budowlanych to kolejny pomysł na rozruszanie lokalnego rynku nieruchomości. Jak widać, bardzo skuteczny, dlatego w nowym roku ogłosimy przetargi na kolejne działki – zapowiada.

Przyciągnięcie do Zduńskiej Woli developera i budowa mieszkań społecznych to zapowiadane w kampanii wyborczej filary prezydenckiego programu poprawy sytuacji mieszkaniowej w mieście. Sprzedaż działek budowlanych to pomysł nowy, realizowany od bieżącego roku.


Budynek przy ul. Juliusza w liczbach

Całkowita powierzchnia: 4000 m kw.
Liczba mieszkań: 43
• jednopokojowych: 4
• dwupokojowych: 16
• trzypokojowych: 12
• czteropokojowych: 8
• pięciopokojowych: 3
Liczba miejsc parkingowych: 54
Liczba lokali usługowych: 13

Droga do podpisania umowy z ZAB Bud

IV2019 r. – Zapadła decyzja o lokalizacji budynku na ul. Juliusza

VIII 2018 r.- Rada Miasta przegłosowała przekazanie działki TBS Złotnicki

IX 2019 r. – Wystartowały analizy finansowe inwestycji

XI 2019 r. – Powstała koncepcja budynku

IV 2020 r. – Zakończył się dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami

VII 2020 r. – Wystartował przetarg na projekt i wykonanie przetargu

X 2020 r. – TBS Złotnicki wybrał najlepszą ofertę

XI 2020 r. – Podpisano akt notarialny o przekazaniu własności gruntu pod budowę

II 2021 r. – TBS Złotnicki podpisał umowę na kredyt inwestycyjny z PKO BP

XI 2021 r.- Przekazanie placu budowy firmie ZAB Bud

Źródło: UM Zduńska Wola