wersja testowa serwisu

Zniszczył zabytkowy witraż, żeby włamać się do kościoła w Brzezinach. 23-latek zatrzymany, grozi mu 10 lat więzienia

Bez-nazwy-2

Brzezińscy policjanci zatrzymali sprawcę zniszczenia zabytkowego witraża oraz usiłowania kradzieży z włamaniem do kościoła p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach.

We wtorek, 21 lipca proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach poinformował policjantów o dewastacji. Przygotowując się do Mszy Świętej zauważył, że jeden z witraży w kościele jest rozbity.

Funkcjonariusze przyjechali na miejsce i wykonali oględziny. Świątynia jest w trakcie remontu i jest obstawiona z zewnątrz rusztowaniami.

- Sprawca, wykorzystując rusztowanie budowlane, wszedł na wysokość około 4 metrów i wybił szklany witraż, przez który dostał się do wnętrza. Nie zdołał jednak niczego ukraść, bo włączył się alarm i spłoszył włamywacza. W świątyni nie było innych uszkodzeń - informuje nadkom. Marta Gałązka z KPP w Brzezinach.

Zniszczony witraż był „Darem wioski Lipiny" i stanowił element obiektu wpisanego na listę zabytków. Wstępnie wartość renowacji zabytkowego witraża oszacowano na minimum 6000 złotych. Policjanci pracowali przy sprawie przez wiele godzin, analizując zebrane informacje i zabezpieczone ślady.

Brzezińscy stróże prawa wytypowali mężczyznę, który mógł dokonać zniszczenia zabytkowego witraża. Był to 23-letni mieszkaniec powiatu rawskiego. Został zatrzymany i usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia zabytku. Grozi za to kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz zdjęcia: