wersja testowa serwisu

ZUS:103 mln zł bonami za wypoczynek dzieci z łódzkiego

nc2021_foto_list_ksiazki

Rodzice z województwa łódzkiego, aktywowali już niemal 70 procent wszystkich bonów turystycznych przypadających na dzieci z naszego regionu. Aktywowano 181 tys. bonów, z czego ponad 100 tys. wykorzystano w 100 procentach. Wypoczynek dzieci z łódzkiego został opłacony bonami o łącznej kwocie przekraczającej 103 mln zł. 

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, (83 tys. nieaktywnych bonów w województwie), mają na to czas do 31 marca 2022 r. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Do końca marca 2022 r. należy zapłacić bonem, natomiast sama usługa turystyczna może odbyć się później. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. 

Rodzice, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS 
w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod płatności, który należy podać podmiotowi turystycznemu, który realizuje usługę turystyczną. Każda płatność bonem będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

W przypadku pytań o bon turystyczny, jego aktywację i płatności zachęcamy do kontaktu ze specjalną całodobową infolinią pod numerem telefonu 22 11 22 111. Działa przez cały tydzień.